Chovatelé nedostanou kompenzaci za ušlé ztráty v souvislosti s omezením obchodu kvůli výskytu katarální horečky ovcí, obdrží nicméně například peníze za náklady na dezinfekci nebo deratizaci. O náhradu budou moct žádat po ukončení nařízených opatření k tlumení nákazy. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Například chovatelé masného skotu uvedli, že kvůli opatřením přijdou o hlavní příjem za prodej telat, vzniknou jim navíc nečekané náklady na ustájení nebo krmení. Chovatelům ovcí a koz způsobí největší ztráty omezení přesunů a vývozů do zahraničí.
Tímto bychom chtěli všechny žadatele, kteří podali do 15. 5. 2024 Ohlášení vstupu do opatření Zalesňování zemědělské půdy pro rok 2024, informovat o možnosti podání žádosti o poskytnutí dotace na založení lesního porostu a žádosti o zařazení k poskytnutí dotace na péči o lesní porost a dotace za ukončení zemědělské výroby (dále jen „žádost o zařazení“), pro rok 2024.
Výměra zemědělské půdy i počet farem v Česku od roku 2000 klesá. Loni zemědělci hospodařili na více než 3,5 milionu hektarech, což odpovídá téměř polovině rozlohy ČR, oproti roku 2000 se ale jedná o pokles o 121.000 hektarů. Klesá také počet farem, ve srovnání s rokem 2000 se počet zemědělských subjektů snížil o 15,1 procenta. Méně je především chovatelů hospodářských zvířat, roste počet zemědělců zabývajících se pouze rostlinnou výrobou. Vyplývá to z předběžných výsledků integrovaného šetření v zemědělství, které dnes novinářům představili zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ).