Výhradně z národních zdrojů podporuje Česká republika prostřednictvím řady cílených programů celou řadu potřebných aktivit. Těmito dotačními programy přispívá stát k udržování výrobního potenciálu zemědělství a jeho podílu na rozvoji venkovského prostoru.
V současnosti dochází, v návaznosti na předchozí roky, ke stabilizaci spektra podpůrných programů. Velký důraz se klade na prvky agroenvironmentálního charakteru (např. biologická a fyzikální ochrana jako náhrada chemické ochrany rostlin, budování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školkách), ale také na programy na podporu ozdravování polních a speciálních plodin (podpora prostorových a technických izolátů množitelského materiálu) nebo na programy zaměřené proti rozšiřování nebezpečných nákaz hospodářských zvířat (např. Nákazový fond).
V neposlední řadě jsou to ale také programy, jejichž výsledky a zisk nelze přímo kvantifikovat, a přesto je jejich existence v rámci Národních dotací pro jednotlivé komodity nezbytná. Mezi takové aktivity lze jednoznačně zařadit například podporu včelařství anebo udržování a zlepšování genetického potenciálu vyjmenovaných hospodářských zvířat.
Na základě ustanovení § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, byl Státní zemědělský intervenční fond dne 26. 1. 2014 pověřen, aby pro Ministerstvo zemědělství prováděl v roce 2014 administraci žádostí o dotace, které jsou výhradně financované z národních zdrojů podle „Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací pro rok 2014 na základě § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů“, v rozsahu dohody o vzájemné spolupráci mezi Ministerstvem zemědělství a Státním zemědělským intervenčním fondem v oblasti činnosti Agentur pro zemědělství a venkov.
Širší informace týkající se národních dotací naleznete na webových stránkách stránkách SZIF.
Od 16. 1. 2025 do 31. 1. 2025 mohou žadatelé podávat prostřednictvím Portálu farmáře SZIF Žádosti o zemědělské národní dotace 2025 – dotační podprogram 8.F.d. Podpora opatření zaměřených proti šíření nákaz prasat zvýšením biologické bezpečnosti.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) ukončil čtvrtý rok certifikace konzumních brambor a jejich produktů v režimu kvality Q CZ. Ve čtvrtém roce čtyřletého certifikačního cyklu bylo vydáno celkem 39 certifikátů a celkový počet platných certifikátů se tak navýšil na celkových 198. V roce 2025 bude probíhající čtyřletý certifikační cyklus pokračovat dozorovými inspekcemi a současně se mohou do 30. dubna přihlásit noví žadatelé nebo současní držitelé certifikátů, kterým bude ukončena platnost certifikátů k datu 30.4.2025.
Od 07.01.2025 do 31.01.2025 mohou žadatelé podávat prostřednictvím Portálu farmáře SZIF Žádosti o zemědělské národní dotace 2025 – dotační program 20.G. Zlepšení životních podmínek v chovu ovcí a koz.
Od 3. 1. 2025 do 30. 4. 2025 je pro žadatele na Portálu farmáře SZIF spuštěn příjem žádostí o dotaci pro dotační program 19.C. – Podpora na účast producentů a zpracovatelů konzumních brambor v režimu jakosti Q CZ .
Na národní dotační programy v zemědělství má být příští rok určeno 3,75 miliardy korun, z toho 151 milionů má sloužit k pořízení dlouhodobého hmotného majetku. Sněmovní zemědělský výbor to dnes doporučil schválit. Současně ale požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), aby případné úspory jeho ministerstva rozdělil mezi včelaře a rybníkáře.