Rostlinná výroba

Červencové ceny pšenice byly o 35 procent meziročně nižší

12. 9. 2023 - 09:09

Zemědělci v červenci prodávali potravinářskou pšenici v průměru za 5400 korun za tunu. Meziročně byla cena o 35 procent nižší. Cena krmné pšenice byla oproti loňsku nižší o 40 procent, v průměru se prodávala za 4642 korun za tunu. Podobně klesla i cena řepky, za tunu dostali zemědělci v průměru 10.728 korun. Oproti loňskému červenci je to pokles o 39 procent. Vyplývá to ze zprávy o trhu obilovin Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).

číst více

V jižních Čechách skončily žně, výnosy jsou lepší průměr, problém je s odbytem

28. 8. 2023 - 08:20

V jižních Čechách skončily žně. Jihočeští zemědělci sklidili přes 733.200 tun základních obilovin s výnosem 5,8 tuny z hektaru a téměř 140.000 tun řepky s výnosem 3,4 tuny. Jde o lepší průměr. Horší potravinářské parametry a přebytek obilí na evropském trhu ale ztěžují odbyt a komplikují zpeněžení letošní úrody. Meziročně klesla cena u obilovin asi o třetinu. ČTK to dnes řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

číst více

Jihočeští zemědělci sklidili 80 pct obilovin, výnos odpovídá průměru pěti let

22. 8. 2023 - 10:02

Jihočeští zemědělci dosud sklidili čtyři pětiny obilovin a většinu řepky. Výnosy odpovídají průměru uplynulých pěti let. U obilovin jsou 5,87 tuny z hektaru, u řepky 3,37 tuny. Špatně dopadly jařiny, a to hlavně kvůli jarnímu deštivému počasí a podmáčené půdě. Žně by mohly tento týden skončit. Vyplývá to z informací zemědělců a jihočeské agrární komory. Meziročně horší bude úroda základních obilovin, naopak lepší u řepky, vyplývá z červencového odhadu sklizně, který zveřejnil Český statistický úřad. Hektarové výnosy všech plodin budou podle něj nižší než loni.

číst více

Jihočeští zemědělci sklidili většinu řepky, problém je kvalita pšenic i ječmenů

14. 8. 2023 - 14:19

Jihočeští zemědělci sklidili již přes polovinu obilovin a většinu řepky. Do konce tohoto týdne by mohli mít žně za sebou. Průměrný výnos z obilovin je šest tun z hektaru, u řepky 3,37 tuny. Jde o lepší průměr. Horší je to ale s potravinářskou kvalitou pšenic i ječmenů. Jihočeským zemědělcům vrátili odběratelé z Rakouska dodávku pšenice krmné, měla nižší obsah dusíku, než je potřeba. Ceny, za něž se úroda prodává, jsou meziročně asi o polovinu nižší. ČTK to dnes řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

číst více