Publikováno: 1. 7. 2018
Živočišnou výrobu může potkat další rána, která se týká pravidel vyplácení vratek za zelenou naftu.
Ty jsou v současné době odstupňovány podle rozsahu živočišné výroby, tedy čím je ona intenzívnější, tím je i větší vratka, kdežto od příštího roku se mají podle platného zákona vratky sjednotit na 4,38 Kč za litr nafty.
To chce změnit poslanecký návrh novely zákona, který hodlá zachovat současnou úroveň vratek zelené nafty respektive spotřební daně zemědělcům. Jeho autoři argumentují tím, že pomůže zachovat nynější stav chovaných hospodářských zvířat. Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko, Výhrady vůči předloze má hlavně ministerstvo financí, které se obává toho, že by státní rozpočet mohl přijít až o 900 milionů korun. Naopak ministerstvo zemědělství tuto poslaneckou iniciativu vítá. Stávající způsob vyplácení vratek je podle něj rozumným kompromisem především s ohledem na nestálost výkupních cen hospodářských zvířat a živočišných produktů.
Jihočeští zemědělci podporují poslanecký návrh na zachování současného stavu vratek na zelenou naftu. „Pokud by prošla změna, pak by Ti, kteří provozují jen rostlinnou výrobu, dostávali stejně, kdežto ti, co se zabývají i živočišnou výrobou, by dostávali méně,“ uvedl předseda Okresní agrární komory v Písku Pavel Novotný. Ten také varuje před negativními dopady nových pravidel. „Chovy hovězího dobytka a ještě více prasat v minulých letech klesaly, obávám, se, že toto opatření by způsobilo živočišné výrobě další velké problémy,“ dal najevo Novotný.
Rovněž předseda Zemědělského obchodního družstva Blata Sedlec Milan Pešek by rád zůstal u platného systému vratek. „Jestliže bychom za vratky dostávali méně peněz, tak by to bylo špatné, už kvůli tomu, že náklady rostou, ale naše ceny zůstávají na úrovni devadesátých let. Znamenalo by to pro nás vyšší výdaje a tím pádem i snížení konkurence schopností vůči starým zemím Evropské unie,“ míní Pešek.
Také ředitel akciové společnosti Kooprodukt Lišov Zdeněk Vyskočil je proti změně ve vratkách. „Je jasné, že nebudu podporovat něco, co by nás poškodilo. Myslím si však, že dotace by se měly celkově zjednodušit, protože je s nimi spjata obrovská byrokracie. Ještě více bych však uvítal stabilizaci výkupních cen. Jestliže například klesne cena mléka o korunu, tak naše roční ztráta činní 3,5 milionů korun,“ řekl Vyskočil.
Novela zákona z roku 2016 rozšířila zelenou naftu na živočišnou výrobu, do té doby se vztahovala pouze na rostlinnou výrobu. Nyní ji mohou využívat i rybníkáři a firmy v lesním hospodářství.
Autor: RAK JK , JAN ZIEGLER