Publikováno: 23. 10. 2017
Letošní sklizeň obilovin je celostátně o 15,2 procenta nižší než v minulém roce.
Včetně kukuřice na zrno očekávají zemědělci úrodu 7,274 milionu tun obilovin. Vyplývá to z odhadu, který v polovině září zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nicméně u ozimů byla letošní úroda v jižních Čechách průměrná a třeba úrodu kukuřice hodnotí zemědělci na Jindřichohradecku jako slušnou. „Mezipodnikové výsledky se velmi liší a často jsou markantní rozdíly mezi půdními bloky i v rámci jednoho podniku. Například na Českobudějovicku některé farmy zaznamenaly jen mírný propad u plodin setých na jaře, jinak mají uspokojivé výsledky,“ uvedla ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje ing. Hana Šťastná.
V některých případech však úroda obilovin byla dokonce o téměř třetinu nižší než vloni. To je i případ Zemědělského obchodního družstva Sedlec, které pěstuje pšenici, ječmen a oves. „Jsme na tom hodně špatně, úrodu obilovin máme nižší zhruba o třicet procent proti orku 2016, ztráty jdou do milionů korun,“ uvedl předseda družstva Milan Pešek. Mluví se o kompenzacích pro zemědělce, ale v Sedleci jsou k tomu zatím skeptičtí. „Něco jsme o tom slyšeli, ale podrobnosti neznáme, není to vůbec jisté,“ dodal Pešek.
O něco lépe jsou na tom na Písecku, kde předseda tamní Okresní agrární komory Jan Novotný odhadl, že tamní zemědělci měli letošní úrodu obilovin zhruba o 12% nižší než vloni. „Obilí je sice zhruba o sto korun na tunu dražší než loni, například potravinářská pšenice se prodává za 3600 – 3700 korun za tunu podle kvality. Jenomže celkově vzhledem k nižší úrodě, dostanou zemědělci méně peněz,“ upřesnil Novotný.
S problémy se potýkali i zemědělci na Českokrumlovsku. I oni sklidili méně obilovin než loni. „U nás byla úroda nižší zhruba o 15% proti předchozímu roku,“ řekla ředitelka zdejší Okresní agrární komory Naděžda Jungwitrthová.
Výkupní ceny u obilí se pohybují do 4 000 korun, ale většina pěstitelů úrodu ještě neprodává, protože čekají na výhodnější ceny.
Zdroj: RAK JK