Jihočeští zemědělci: Kvůli suchu hrozí problémy s krmivem pro zvířata

Publikováno: 4. 7. 2017

Sucho trápí zemědělce v celé České republice. Jihomoravští farmáři odhadují, že úroda obilovin může být o 40 – 60% nižší proti minulému roku. 

Jihočeští zemědělci: Kvůli suchu hrozí problémy s krmivem pro zvířata

Jejich jihočeští kolegové sice nejsou tak pesimističtí, nicméně problémy například s úrodou obilovin připouštějí i oni.

„Velký problém je to pro ty, co provozují živočišnou výrobu,“ tvrdí předseda Zemědělského družstva Ločenice Jan Paderta. Podle něj budou potíže s kvalitou obilí a situaci nezlepší ani nedávné deště, které byly nedostatečné. „Bude problém se zajištěním krmiva pro zvířata. Strádá i kukuřice, která trpí nedostatkem vláhy,“ dodal.

Kukuřice, to je hlavní problém i pro Zemědělské obchodní družstvo Blata Sedlec, což potvrdil jeho předseda Milan Pešek. „Pěstujeme kukuřici na siláž a budeme mít nižší výnosy. Naštěstí máme ještě zásoby z loňska, protože jsme dobře hospodařili,“ uvedl. Potíže jsou i s trávou, kterou pase dobytek a která kvůli suchu neroste. „Nemáme tak z čeho dělat senáže. Horší úrodu také očekáváme u ozimého ječmene,“ řekl.

Zemědělské družstvo Brloh trápí menší množství sklizených pícnin.  „Máme však zatím zásoby z loňska a musíme věřit, že ještě naprší a situace se zlepší,“ doufá předseda Václav Jungwirth. Pravděpodobně to podle něj bude horší s obilovinami, i když na přesnější prognózy je ještě brzy. „Sucho asi nejvíc odnesou jařiny, u kterých očekáváme menší výnosy a nižší kvalitu. Problémy budou i s úrodou kukuřice,“ objasnil Jungwirth. Brložští se rovněž obávají toho, že jim mohou přestat dávat vodu vrty ve studních pro napájení skotu.           

 

Autor: JAN ZIEGLER