Publikováno: 24. 11. 2016
AKTUÁLNÍ NÁKAZOVÁ SITUACE A PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ V CHOVECH
V posledních týdnech došlo k výskytu několika desítek ohnisek vysocepatogenní ptačí chřipky v Evropě, a to i ve státech sousedících s Českou republikou. Pozitivní nálezy byly potvrzeny jak u volně žijících ptáků, tak v chovech drůbeže. Velké množství ohnisek zaregistrovaných v měsíci listopadu je patrně spojeno s opožděnou podzimní migrací tažných ptáků.
Na území České republiky je zaveden v souladu s legislativou EU systém sledování ptačí chřipky ptáků v chovech drůbeže a u volně žijících ptáků. V ČR byl poslední případ sledovaných subtypů ptačí chřipky potvrzen u drůbeže v roce 2009 a u volně žijících ptáků v roce 2007.
Zvířata infikovaná virem ptačí chřipky vykazují následující klinické příznaky:
Vzhledem k prevenci výskytu ptačí chřipky na našem území je nutné, aby chovatelé drůbeže dodržovali následující opatření:
Ø POVINNOST CHOVATELŮ HLÁSIT PODEZŘENÍ
Je nutné, aby podezřelé změny v chovech drůbeže, především však zvýšené úhyny a hromadné úhyny drůbeže, hlásili chovatelé místně příslušné krajské veterinární správě.
V případě chovatelů, kteří chovají drůbež jako podnikatelé, platí v souladu s platnou legislativou povinnost hlásit krajské veterinární správě pokles v příjmu potravy a vody o více než 20%, pokles v produkci vajec o více než 5% po dobu delší než 2 dny a hlásit zvýšenou úmrtnost o více než 3% týdně.
Veškeré aktuální informace týkající se ptačí chřipky jsou dostupné na webu Státní veterinární správy http://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/ptaci-chripka-influenza-drubeze
Zdroj: SVS