Letošní úroda kukuřice bude v Jihočeském kraji dvojnásobná.

Publikováno: 23. 9. 2016

V Jihočeském kraji bude letos nadprůměrná úroda kukuřice.

Letošní úroda kukuřice bude v Jihočeském kraji dvojnásobná.

České Budějovice 19. září (ČTK) - Po loňském roce, kdy byly výnosy kvůli velkým vedrům špatné, bude letošní úroda kukuřice na mnoha místech dokonce rekordní. Vyšší bude i kvalita. Zemědělci jsou zatím zhruba ve třetině sklizně, kvůli velkým výnosům se sklizeň letos protáhne. ČTK to řekl jihočeský zástupce v komoditní radě pro obiloviny a olejniny při Agrární komoře ČR Vlastimil Daňhel.

Jihočeský kraj je podle Daňhela pěstováním kukuřice vyhlášený. Kukuřice se nejvíce využívá pro krmení skotu, kterého se v Jihočeském kraji chová nejvíce z celé České republiky.

"Oproti loňsku jsou výnosy dvojnásobné. Zatímco loni se výnosy pohybovaly mezi 20 až 25 tunami z hektaru, letos to bude 40 tun z hektaru, někde i více. Existují i porosty, které budou letos dávat nad 50 tun," uvedl Daňhel.

Dlouhodobý průměr je podle něj zhruba 35 tun. Pole s rekordními výnosy budou ve všech okresech Jihočeského kraje.

Kukuřice bude sklizená asi v polovině října, což je později než bývá obvykle. "Porosty jsou silnější, než jsme zvyklí, sklizeň proto nepostupuje tak rychle," uvedl Daňhel. "Momentálně se na sklizeň pospíchá, protože vlivem zářijového sucha kukuřice rychle dozrává a musí se sklízet ještě ve stádiu, kdy je zelená," doplnil. Ve srovnání s loňským rokem stoupne i kvalita kukuřice. "Kukuřice neměla stres a nasadila krásné zrno, které bude plné energie, plné škrobu," řekl.

Podobně bohatá bude letos i úroda brambor. Velké jsou plody i jejich množství. Oproti loňskému roku, který byl kritický, bude letošní úroda více než dvojnásobná. Se stoupající úrodou klesne i jejich cena, vyplynulo z vyjádření pěstitelů pro ČTK.

Autor: ČTK