Kvóty na české potraviny podporují i jihočeští zemědělci

Publikováno: 23. 9. 2016

Agrární komora by uvítala povinný podíl českých potravin v maloobchodě.

Prezident Agrární komory České republiky Miroslav Toman na výstavě Země Živitelka navrhl způsob, jak zvýšit produkci českých potravin. Podle něj by jich mělo být v obchodech povinně nejméně 80%. Jihočeští zemědělci jeho návrh podporují, protože by jim to pomohl vyřešit jejich problémy, které mají hlavně s odbytem mléka a vepřového masa, kde se situace stává kritickou.

„S návrhem pana prezidenta souhlasím, toto opatření by nám samozřejmě pomohlo, protože všechno, co by přispělo ke zvýšení naší produkce, je dobré. Můžeme také diskutovat o tom, jestli tato kvóta by mohla být nižší nebo vyšší,“ řekl předseda Zemědělského družstva Libín Jaroslav Mácha.

Této myšlence je nakloněn i předseda písecké Okresní agrární komory Pavel Novotný. „Je to obvyklé v sousedních zemích, běžné v Rakousku a nedávno něco podobného zavedlo i Maďarsko.  Každý rozumný stát si chrání svoje zemědělství. Takže si to umím představit i u nás. Akorát musíme také přesvědčit české spotřebitele, že domácí potraviny nejsou horší než ty z dovozu. Mnozí z nich si to stále nemyslí, a přitom je to často spíše naopak,“ míní.

A nebylo by takové opatření v rozporu s právem Evropské unie, která prosazuje volný obchod? „S tím by mohl být problém,“ připustil předseda Zemědělského družstva Němčice František Žáček. On by sice toto opatření uvítal, ale k jeho realizaci je skeptický. „Poláci, Němci a další jsou cenově pod námi a jim nemůžeme konkurovat,“ dodal. Naopak evropského práva se nebojí Pavel Novotný. „Evropské unii by se to asi nelíbilo, ale myslím si, že bychom to ustáli, podobně jako Maďaři,“ věří.    

JAN ZIEGLER