Komora neočekává, že by obce zemědělcům snižovaly daň z nemovitosti

Publikováno: 11. 9. 2023

Agrární komora ČR neočekává, že obce budou využívat možnost snížit daň ze zemědělské půdy. Umožnit to mají poslední úpravy návrhu ozdravného balíčku, na kterých se shodla vláda. Podle nich má daň z nemovitostí vzrůst o 1,8násobek. Obce ale mají mít možnost upravit daň ze zemědělské půdy koeficientem 0,5, a tak zvýšení daně z nemovitých věcí eliminovat. Současně budou moci zvýšit daň ze zemědělské půdy místním koeficientem až na 1,5 základu. Prezident komory pro ČTK uvedl, že případné snižování daně považuje za nepravděpodobné, protože obce s poslední úpravou konsolidačního balíčku současně přijdou o část peněz, které chce stát přesunout jinam.

Upravená verze konsolidačního balíčku ponechává veškerý příjem daně z nemovitostí obcím, dříve měl část dostat stát. Vláda ale zároveň plánuje výměnou snížit o zhruba deset miliard korun objem peněz, které mezi obce a města rozděluje v rozpočtovém určení daní.

"Agrární komora České republiky považuje toto řešení za poněkud nešťastné a připomínající známé české rčení vlk se nažere a koza zůstane celá, protože se vyviní z odpovědnosti za zdanění zemědělské půdy a zároveň obcím umožní přilít si peníze do svých vlastních rozpočtů, nebo zemědělskou půdu od dodatečného zdanění osvobodit," uvedl Doležal.

Podle současného znění zákona je základem pro daň z orné půdy, chmelnic, vinic nebo trvalých travních porostů cena za metr čtvereční stanovená vyhláškou, která se poté násobí rozlohou. Podle společnosti Farmy.cz, která vydává zprávy o trhu s půdou, se loni vyhlášená cena pohybovala od 1,15 do 19,08 Kč za metr čtvereční, v průměru v ČR byla kolem sedmi korun. Průměrná tržní cena zemědělské půdy byla loni 33,4 koruny za metr čtvereční.

Autor: ČTK