Firma z jihočeského Dynína zprovoznila novou halu na 40.000 kuřat

Publikováno: 21. 11. 2022

Firma Zemědělské služby Dynín zprovoznila u Hvozdna na Českobudějovicku novou halu na 40.000 kuřat. Stavba vyšla na 30 milionů korun. Ročně z haly dodá firma asi 910.000 kuřat. Firma, která vyrábí hlavně krmné směsi pro hospodářská zvířata a ryby, musela letos meziročně zdražit směsi o 35 procent, čeká obrat 1,3 miliardy korun. ČTK to řekl předseda představenstva Petr Pokorný. Skupina, pod niž spadá desítka firem, denně produkuje i 30.000 litrů mléka, má kolem 230 zaměstnanců.

Firma z jihočeského Dynína zprovoznila novou halu na 40.000 kuřat

"Nabízelo se využít prostory. Jsou tu už tři funkční haly po třiceti tisících (kuřatech). Je to i sázka na to, že o kuřata bude zájem. Poptávka po kuřecím mase stále mírně roste," řekl Pokorný. Roční spotřeba drůbežího masa v České republice je podle něj 30 kilogramů na člověka.

Hala s rozlohou 2200 metrů čtverečních vznikla v místě, kde býval velkokapacitní teletník. Firma ji stavěla půl roku, zhruba třetinu investičních nákladů pokryje dotace z EU. K vytápění využije kotel, v němž spaluje balíky sena. "Je to sedmisetkilowattový kotel na spalování balíků. V dnešní době, kdy jsou energie drahá záležitost, tak získáváme zdroj tepla pro vytápění haly," řekl Pokorný.

Skupina vlastní i další podobné farmy: ve Svinech s kapacitou 130.000 zvířat v pěti halách, v obci Hartmanice asi 80.000 zvířat ve třech halách. V hale u Hvozdna má teď 36.000 kuřat, dodávat je bude Drůbežářskému závodu Klatovy. Kuřata dodává i firmě Vodňanská drůbež.

V roce 2020 prodala firma 96.120 tun krmných směsí. Předloni měla konsolidované tržby 1,12 miliardy Kč a skončila s konsolidovaným ziskem 30 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy. Loňské výsledky zatím skupina nezveřejnila. Za letošek čeká konsolidovaný obrat 1,3 miliardy, zisk EBITDA (před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) bude kolem deseti procent z obratu, řekl Pokorný. Letos zvýšila skupina tržby v rostlinné výrobě, a to i díky dobré sklizni: výnos pšenice byl asi sedm tun z hektaru, u kukuřice na zrno, která se sklízí teď, deset tun z hektaru.

Letos zároveň podle Pokorného velmi vzrostly ceny surovin pro výrobu krmných směsí: obilovin, energií i rostlinných a živočišných olejů. "To způsobilo nutný nárůst prodejních cen krmných směsí, který dopadá na výkrmce. Rostly ale i prodejní ceny drůbeže a mléka, do určité míry reflektovaly ten enormní nárůst vstupů," řekl Pokorný. Skupina letos meziročně zdražila směsi o 35 procent, tunu směsi pro výkrm drůbeže prodává za 12.500 korun.

Firma, jež hospodaří na 8000 hektarech půdy, vyrábí hlavně krmné směsi. Ročně jich vyprodukuje 90.000 tun, výrobna má kapacitu 20 tun za hodinu. Vyrábí i startérové nebo finišující směsi pro výkrm brojlerů. Skladovat může firma 65.000 tun obilovin, olejnin a luštěnin. Obilná sila s výrobnou krmiv vznikla v Dyníně v 60. a 70. letech.

Skupina chová i 1500 krav, dvě největší farmy po 350 kusech jsou v obcích Kolný a Bohunice na Českobudějovicku. Denně vyrobí 30.000 litrů mléka, jež přes Mlékařské a hospodářské družstvo Jih dodává do německého Goldsteigu. Skupina prodává i sladovnický ječmen, nejvíc sladovnám Soufflet v Prostějově, pěstuje ho na 200 hektarech. Dodává i potravinářské pšenice pro mlýny a pěstuje sojové boby.

Autor: ČTK