Publikováno: 7. 12. 2021
Každé území prochází jednou za dva roky tzv. mimořádnou aktualizací (v souladu s § 3h zákona č. 252/1997 o zemědělství). Mimořádná aktualizace spočívá v kontrole účinných zákresů DPB vůči nově nasnímaným ortofotosnímkům během roku 2021. Pracovníci OPŽL kontrolují všechny DPB v území, a pokud účinný zákres DPB neodpovídá stavu na snímku, pak navrhnou jeho aktualizaci podle stavu obhospodařování viditelnému na ortofotu.
Kontrola zákresů nad novými snímky je povinným prvek přispívající ke kvalitě LPIS. Kvalita LPIS je každoročně testována a výsledky jsou reportovány EU. Pokud LPIS nesplní kritéria kvality, pak je členský stát povinen zavést nápravná opatření a vystavuje se riziku finančních postihů při auditech.
Mimořádná aktualizace LPIS 2021/2022 probíhá v západní polovině ČR, konkrétně v následujících krajích: Hlavní město Praha, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký.
S návrhy aktualizace DPB se může zemědělec seznámit po přihlášení do LPIS pro farmáře (aplikace iLPIS) nebo ve veřejném registru půdy LPIS, který je dostupný na webových stránkách Ministerstva zemědělství na: https://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/. Jestliže se obhospodařování DPB oproti stavu na snímku změnilo, je nutné tuto skutečnost sdělit pracovníkovi OPŽL
Průběh projednání mimořádné aktualizace (MA) 2021/2022, který se týká západní poloviny ČR
- Zemědělci budou během následujících měsíců kontaktováni pracovníkem OPŽL k projednání navržených změn v rámci MA.
- S navrženými změnami se zemědělec může dopředu seznámit po přihlášení do aplikace iLPIS pro farmáře, nebo ve veřejném LPIS (https://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/). Přehledný soupis změn lze vygenerovat pomocí informativního tisku č. „1.2. Základní včetně návrhů“. Navržené změny lze zobrazit pod žárovkami „Návrhy“ nebo „Rozpracované“.
- V rámci návrhu nových hranic DPB jsou zohledněny i nálezy z kontrol na místě za předpokladu, že nález z kontroly nebyl zaktualizován již dříve.
- V případě, že zemědělec s navrženou úpravou nesouhlasí, je nutné dodat pracovníkovi OPŽL důkazy dokládající reálný stav obhospodařování v terénu.
- Po odsouhlasení navržených změn bude následně aktualizace zúčiněna. V případě, že projednání návrhů probíhalo vzdáleně, lze souhlas sdělit jak telefonicky, tak zaslat pracovníkovi OPŽL písemně.
- Pokud je plocha užívána bez právních důvodů užívání (PDU), pak i tato plocha zůstává součástí DPB, avšak je vyznačena ve vrstvě „Nezpůsobilá plocha“ z důvodu chybějících PDU.
- Další uživatelské změny mimo MA lze s pracovníkem OPŽL taktéž projednat. Tyto uživatelské změny pak budou řešeny v samostatném řízení, protože SZIF nemůže v rámci řízení vedeného dle §3h provést i změny, které nejsou viditelné na ortofotu, a které naplňují podstatu ohlášení dle §3g odst. 1 (změna kultury, uživatele apod.). I zde je vhodné doložit důkazy dokládající aktuální stav obhospodařování v terénu
Nadále dle §3g odst. 1 platí, že změny v užívání DPB, ať už změnu hranice, uživatele, výměry způsobilé plochy nebo kultury je zemědělec povinen ohlásit na regionální pobočce SZIF, pracovišti oddělení příjmu žádostí a LPIS (OPŽL) do 15 dnů ode dne, kdy tato skutečnost nastala.
Vybraná metodická pravidla aktualizace LPIS naleznete na stránce https://www.szif.cz/cs/CmDocument?rid=%2Fapa_anon%2Fcs%2Fzpravy%2Flpis%2Fep%2F1613720859912.pdf.
Zdroj: SZIF