Jihočeské velkochovy měly kvůli ptačí chřipce řadu výjimek

Publikováno: 20. 4. 2021

Jihočeští veterináři museli letos velkochovům drůbeže schválit kvůli ptačí chřipce výjimky. Firmy totiž porážejí tisíce ptáků nebo vejce přesunují do třídíren mimo kraj. 

Jihočeské velkochovy měly kvůli ptačí chřipce řadu výjimek

Do komerčních chovů se nákaza nedostala; majitelé jsou zkušenější a veterináři víc tlačí na biologickou bezpečnost. ČTK to řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. V kraji bylo letos několik ohnisek, první letošní výskyt v ČR se potvrdil 21. ledna u dvou labutí na Písecku.

V jižních Čechách se nákaza objevila na Táborsku, Strakonicku i Písecku. "Byli jsme zase jedním z krajů, které byly víc zatížené, zaplať pánbůh, že jsme neměli nákazu ve velkém komerčním chovu. Jsou to zkušenosti z minulých let, kdy se u nás ptačí chřipka objevila, dál náš tlak na provozovatele, aby zamezili přístupu viru do chovu. Chovatele je nutné hlídat, vždycky tam působí lidský faktor, který někde něco poruší a pak je z toho takový malér jako na Královéhradecku," řekl Kouba. Narážel na firmu Perena, kde se ptačí chřipka prokázala ve víc závodech. Veterináři v jižních Čechách kontrolovali i 12 chovů, do nichž Perena dodává kachny.

V kraji se ptačí chřipka prokázala jen u drobných chovatelů. V pásmech ochrany a dozoru kolem ohnisek ale byly komerční chovy. Veterináři tak museli zpřísnit kontroly a udělovat výjimky. Na Strakonicku kvůli tomu, že výrobci vajec Agro Hodonín a Agro Radomyšl přesouvají produkty do třídíren v Praze a na Plzeňsku. Další výjimku dostala Blatenská ryba, kvůli chovu, z nějž vyskladňovala kachny do Mirovic. V roce 2017 zlikvidovali veterináři této firmě kvůli ptačí chřipce téměř 60.000 násadových vajec a utratili přes 27.000 kachen. Společnost pak neobnovila chov chovných kachen, obnovila chov kachen jatečných.

Ve velkochovech vznikají i vedlejší produkty jako podestýlka nebo hnůj, i ty museli veterináři kontrolovat. Na Písecku se jedno z pásem týkalo firmy Agpi, která měla v chovech asi 150.000 nosnic.

Za letošní nejsložitější ohnisko označil Kouba to aktuální, u Vodňan. Do ochranného a dozorového pásma spadají firma Vodňanská drůbež, jež poráží 9000 kuřat za hodinu, a jedna menší jatka, která prodávají ze dvora. "Je nutná (u obou firem) spousta výjimek: masokombinát poráží a zpracovává, je to obrovský závod, drůbež i z ostatních oblastí České republiky," řekl Kouba.

Ochranná pásma teď platí v jižních Čechách jen kolem Vodňan. Veterináři tam tento týden dokončí soupis ptáků z malochovů. Vzorky z komerčních chovů jsou negativní.

Pro jihočeskou veterinární správu pracuje 130 lidí. Podle Kouby jsou hodně vytížení. "V kraji jsou velké zpracovatelské závody: největší porážka prasat Maso Planá, druhá největší porážka drůbeže v republice (Vodňany), jedna z největších porážek vodní drůbeže Mirovice a Maso uzeniny Písek," řekl Kouba. V kraji je kolem 30 porážek, u velkých jsou veterináři nastálo. Letos práci ztížil koronavirus: u sedmi veterinářů dohlížejících na jednu porážku se před několika týdny potvrdil.

Autor: ČTK