Publikováno: 9. 12. 2019
Chceme zdravou krajinu přátelskou k živočichům a méně chemie, stojí v petici, Vraťme život do krajiny, adresovanou ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi, kterou podepsalo 55 tisíc signatářů.
Jejími autory jsou Česká společnost ornitologická a Českomoravská myslivecká jednota. Ornitologové a myslivci v peticí upozorňují na to, jak česká krajina trpí vinou intenzivního zemědělství a nešetrných zásahů do její struktury. Vyzývají proto ministra k vytvoření podmínek pro zemědělce, aby ti mohli hospodařit s ohledem na krajinu a život v ní. Podle nich také od roku 2004 zmizela z krajiny třetina polních ptáků a trend se nezastavuje. Jedním z požadavků signatářů petice je i snížení výměry polí pro jednu plodinu z 30 na 20 hektarů.
Jihočeští zemědělci uznávají, že musí být kompromis mezi ochranou přírody a hospodařením na polích, nicméně jim současná situace připadá, jako kdyby se ze zemědělců uměle vytvářeli nepřátelé. Upozorňují také na fakt, že zvířata ničí jejich úrodu.
„Žádná válka nemůže mít vítěze,“ zdůraznil předseda Zemědělského družstva v Bernarticích Pavel Novotný, který dále pokračoval. „My s myslivci spolupracujeme, zvěř do přírody patří, ale na druhé straně nemůže být přemnožena. Ano, je potřeba se dohodnout, ale já se ptám, kde jsou ty hranice pro jednu plodinu? Je to 30, 20, 10 nebo 5 hektarů. Na to neexistuje žádná odborná studie, která by to určila.“
Předseda Zemědělského obchodního družstva v Borovanech Ing. Jindřich Kořínek míní, že myslivcům se žádné příkoří neděje. „Zvěř je přemnožena, a týká se to nejen divokých prasat, ale i jelenů, srnčího a daňků. My vycházíme myslivcům vstříc, dáváme jim například krmení pro zvěř. Když sečeme sena, tak se s nimi domluvíme, aby zvěř z pozemků vyhnali, Když pro změnu sázíme kukuřici, tak je požádáme, aby ji zabránili nám škodit. A také se stává, že do našeho areálu s kukuřici přiletí i 300 divokých kachen. Nevím, jak je to jinde, ale myslím si, že borovanští myslivci si na nás stěžovat nemůžou,“ řekl Kořínek.
„Mně už to připadá někdy šílené, co se dneska děje. Mrzí mě, že ekologové zneužívají některé problémy k útokům na zemědělce.“ vyjádřil se k petici předseda Zemědělského družstva Libín Jaroslav Mácha. „My nejsme nepřátelé přírody a naopak ji pomáháme, vysazujeme například aleje a obnovujeme další krajinné prvky,“ objasnil Jaroslav Mácha.
Autor: RAK JK, JAN ZIEGLER